Pair of Vintage Red Velvet Italian Lounge Chairs in the style of Zanuso
SKU: LR-3383
$7,900 In Stock / One of a Kind
Pair of Vintage Red Velvet Italian Lounge Chairs in the Style of Zanuso. Italy, circa 1980’s with original mid-century modern design. Upholstered in a red velvet covering. All original in good condition. Resting upon 4 sleek stain black metal legs with metal foot caps.
| Country: | Italy |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1980's |
| Materials: | Velvet, Wood, Metal |
| Height: | 37 in. (93.98 cm) |
| Width: | 28.5 in. (72.39 cm) |
| Depth: | 32 in. (81.28 cm) |
| Seat Height: | 17" |
| Condition: | Excellent |
| Style: | Mid-Century Modern, Modern |
| Other: | Seat Depth 20" |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy


















